Vytvořili jsme online platformu, skrz kterou je možné zaplatit kartou za výrobu JIS a PK, cena je 380 Kč a vyjde to tak cca o polovinu levněji, než když si to studenti dělají až na místě + mají kartu hned od začátku a mohou tak na koleje, do menzy a pod. Největší výhoda je samozřejmě pro vás a to ta, že nemusíte se trmácet do města a čekat několik hodin na PMDP a vyplňovat žádosti, pouze s Erasmákem přijdete na CIV a dají vám již hotovou kartu :)

Bohužel zatím nemáme plně automatizované kontroly. Zde nám musíte pomoci vy - návod posíláme jako PDF přílohu :)

Pokud by nastal jakýkoliv problém, neváhejte se na nás obrátit ;)

Apelujte prosím na své svěřence, aby žádost vyplnili co nejdříve a nenechávali vše na poslední chvíli - většinou jsou problémy se špatnou fotkou a pod a docela to žádost zdržuje a nemusí se tak karta vyrobit včas. Ideálně to s nimi začněte řešit někdy v průběhu příštího týdne. Posíláme to takto brzo, protože Erasmákům jsme posílali ESN Guide (v příloze), kde se o kartě zmiňujeme a už nám chodí dotazy :)

Zde najdeš návod co máš jak dělat i s obrázky :)

Erasmákům jsme návod a informace již posílali, abyste byli v obraze, přikládáme ho i sem (pro případ, že by si vám stěžovali, že neví co a jak a vy byste si nevěděli rady) :)

Hello,
you've probably already read something about Pilsen and about things you will need to do here. In this email we will tell you how to easily get a student card and card for public transport in Pilsen :)

Public city transport in Pilsen

The most important card in Pilsen is the Pilsen card (Plzeňská karta). It is used for daily transportation and the tariff costs 220 CZK per month for students.

Student card

The student cards of Westbohemian University are run by Unified Identification System (called “JIS”). Thus, the student card you will receive enables you to enter any university building (dormitories, class rooms), pay in canteen or print documents.

Prices

Student card (university): 100 CZK
Pilsen card (public transport): 420 CZK
but if you do it together...
Student card + Pilsen card in pre-order : 380 CZK

We recommend you to fill in a registration form online and pay for a combined card. This way, it has several benefits
you will get a student card at the day of your arrival - you can immediately use it in the student canteen and you will have a non-stop access to your dormitory
your buddy can show you how Pilsen card works already on your first day in the town (how to top up money, how to pay for meal, etc)
you will save on public transport (student tariff is cheaper and can be valid from the first day) --> you do not need to buy a tickets
you will save time for yourself and your buddy
If you make the request for the card after your arrival, you will have to wait a couple of days (5 and more) to get the card and you won’t be able to use the student canteen.

How to get your card

We've created a platform for online payments for our events. We also implemented a payment for cards into it. This system you probably already know - you applied for a buddy there :)
1. Go to http://esn.zcu.cz/events/ and log in with your email (use it as login and password if you have not changed it yet)
2. In case it will be your first visit, go to My account and update your information, you can also change your password
3. Go to Apply for JIS & Pilsen card and follow the instructions
All steps has to be done till xxxx in order to get your card on arrival (it takes at least 5 working days to make a card). Please do not wait till the deadline, do it ASAP - there can be some problems with your application e.g. bad picture, etc. If you cannot make it, please let us know and we will try to do help you.
All cards will be send to production on xxxx and your card should be ready from xxx, if you will arrive sooner, please let us know and we will take care of it :)
Have a nice day and see you soon! ESN Pilsen team
FAQ Contact us: Facebook | Email